1. Zła wyszukiwarka.
Problem z wyszukiwarkami polega głównie na tym, iż nie są one w stanie wyłapać literówek, odmieniać przez przypadki. Główny błąd popełniany przy programowaniu wyszukiwarki polega na tym, że zamist wyświetlać wyniki według ważności, to wyświetlają według liczby powtórzeń szukanego słowa. Swoje zadanie najlepiej spełni prosty formularz wyszukiwania, chociaż wyszukiwarka z opcjami zaawansowanymi będzię jeszcze lepsza. Ważne jest też, aby wyniki prezentować w sposób podobny do Google.
2. Pliki PDF.
Kolejny błąd to umieszczanie na stronie plików w formacie .pdf zamiast w formacie hipertekstowym. Nie dość, iż zatrzymuje to proces przeglądania Internetu (sic!) to jeszcze sprawia trudności w nawigacji, gdyż jest ona inna niż w przeglądarce, do której użytkownik jest przyzwyczajony. Poza tym wygląd plików .pdf jest zoptymalizowany pod druk i wygląda źle na monitorze. Ponadto taką stronę przegląda się gorzej, gdyż nie ma takich możliwości nawigacji.
3. Niezmienianie koloru odwiedzonych linków.
Dobra nawigacja pozwala lepiej zrozumieć w którym miejscu znajdujesz się obecnie. Znając odwiedzone przez siebie strony łatwiej jest zdecydować gdzie iść dalej. Zmiana koloru odwiedzonych linków ułatwia użytkownikowi unikanie bezwartościowych stron oraz może spowodować ponowną wizytę na stronie, która już wcześniej okazała się pomocna. Poza tym użytkownik widząc sam, że kiedyś już tu był może sobie przypomnieć, że kiedyś już tu był oraz które strony były dla niego wartościowe, a które nie. Może to go też zachęcić do głębszych poszukiwań.
4. Źle sformatowany tekst.
Zwyły, niesformatowany tekst to taki, który na przykład znasz z notatnika Windows lub innego najrpstszego edytora tekstu. Taki tekst jest śmiertelnie nudny i nieczytelny. Nasz wzrok jest tak skonstruowany, że bardziej wyszukuje nieregularności niż regularności. Dlatego warto wzbogacić nasz tekst o
pogrubienie,
kursywę, podkreślenie i
przekreślenie. Dla lepszej przejrzystości tekstu warto dodać paragrafy, nagłówki oraz stosować zasadę KISS, czyli Keep It Simple Stupid. Ważny jest też język naszej prezentacji. Należy pisać dla przeciętnego użytkownika, a co za tym idzie wyjaśniać trudniejsze terminy, które mogą być dla niego niezrozumiałe.
5. Standardowy rozmiar czcionki.
Na rynku znajduje się kilkanaście popularnych przeglądarek i każda z nich posiada nieco odmienne ustawienia standardowe. Standardowy rozmiar tekstu w jednej będzie najbliższy 12px a w innej 16px. To może sprawić, że postawimy użytkownika przed blokiem tekstu, który będzie nienajlepiej wyglądał lub będzie słabo czytelny. Z najnowszych badań wynika, że podstawowy rozmiar czcionki powinien wynosić 16px.
6. Tytuły stron niezoptymalizowane pod wyszukiwarki.
Optymalizacja stron WWW to jeden z tematów najczęście przwijających się w tych stronach, dlatego uważam iż nie ma sensu nikomu wykładać tej wiedzy raz jeszcze. Krótko mówiąc tytuł strony "Witamy" to najprostszy sposób, by popełnić błąd nr 6.
7. Obrazki wyglądające na reklamy.
Użytkownicy są jak pijawki, a im jestem starszy tym bardziej się o tym przekonuję. Chcą super zajefajnych stron WWW, ale broń Boże, by były na nich jakieś reklamy. Najlepiej więc byłoby zatrudnić armię skrzatów do darmowego zapełniania zawartości stron WWW. Niestety nie posiadam takich kontaktów, więc wszystko piszę sam. Ale odbiegłem od tematu. Użytkownicy nie lubią reklam i bez względu na to co o tym sądzisz, ich wzrok omija wszystko co choćby przypomina reklamę. Jeśli zdjęcia produktów, które sprzedajesz wyglądają na banery, to nawet na nie nie spojrzą.
8. Nieprzestrzeganie głównych zasad w tworzeniu stron WWW.
Użytkownicy 99% czasu spędzają na innych stronach niż Twoja. Dlatego też uczą się sposobu, w jaki one funkcjonują i wyciągają z tego wniosek "W jaki sposób powinna funkcjonować Twoja witryna". Jeśli łamiesz któryś z podpunktów ich "prawidłowego funkcjonowania stron WWW" to Twoja strona może zostać uznana za błędną, choć pod każdym względem jest prawidłowa.
9. Otwieranie nowych stron w nowych oknach przeglądarki.
Jedną z implikacji otwierania stron w nowych oknach przeglądarki jest brak możliwości użycia przycisku "Wstecz". W taki sposób użytkownicy mogą sobie odciąć drogę powrotu na Twoją stronę i już nigdy na nią nie wrócić. Poza tym może on nie zauważyć nowo otwartego okna - tyczy się to zwłaszcza użytkowników z małymi monitorami. W końcu użytkownik powinien mieć wrażenie panowania nad sposobem w jaki przegląda Internet. Wszelkie niespodziewane działania wykonane przez jego przeglądarkę uznaje za wrogie.
10. Brak odpowiedzi na postawione pytanie.
Użytkownicy wchodzą na stronę w jakimś konkretnym celu, może to być nawet zakup produktu. Jeśli na stronie nie mogą dostać tego, czego chcieli, to z niej wychodzą. Może się tak zdarzyć, iż pomimo poszukiwany przez nich produkt znajduje się na stronie, to go nie odnaleźli. Jednym z najczęstszych błędów podpadających pod ten podpunkt jest brak ceny produktu na stronie. Bardzo ważne, by cena znalazła się na stronach kategorii oraz w wynikach wyszukiwania. Jej brak może sprawić, że użytkownik wymyśli sobie, iż tego obecnie nie ma na magazynie lub coś w tym stylu. Efekt zawsze będzie taki sam - zakupi produkt u konkurencji i jeszcze powie 10 znajomym jacy jesteście.
Na podstawie : http://www.useit.com/alertbox/9605.html oraz źródeł własnych.