Profesjonalny Hosting

Fixed Layout

Layout ustawiany na sztywno. Strona nie potrafi się dopasować do szerokości ekranu użytkownik, przez co co jakiś czas traci na aktualności. Obecnie najpopularniejszą rozdzielczością jest 1024x800. Ta szerokość to około 40% użytkowników. Niestety, pozostałe 60% korzysta z większej szerokości! To sprawia, że w obecnym czasie Fixed layout nie jest najlepszym pomysłem.
Przykładowy 3 kolumnowy fixed layout
200px|500px|250px

Fluid/Liquid Layout

To najnowocześniejszy z layoutów. Dzięki opływaniu będzie aktualny jeszcze przez bardzo długi czas. Najważniejszą jego funkcją jest to, że automatycznie dopasowuje się do szerokości ekranu. Sekret polega na ustawieniu szerokości elementów w procentach, trudność zaś na tym, że nie wszystko da się ustawić na %. Przykładowy trzykolumnowy layout wygląda tak:
25%|50%|25%

Hybrid Layout
Czasem nie wszystkie elementy da się przedstawić w %. Przykładowo reklamy AdSense nie rozciągną się. Dlatego powstał bardzo dobry layout łączący w sobie cechy zarówno fixed jak i fluid.
Przykład:
200px|40%|200px

Porada.

Jeśli chcesz obliczyć na jaki procent ustawić szerokość kolumn pływających weź minimalną rozdzielczość, z jaką chcesz wyświetlać stronę, np. 950px. Następnie odejmij od niej szerokość kolumny fixed. Teraz podziel wynik przez minimalną szerokość strony. Wyjdzie ci ile procent masz do dyspozycji na pozostałe rozdzielczości.
Przykład
200px|%|%, minimalna rozdzielczość 950px. Działanie: 950px-200px=750px. 750px/950px=0,73*100=73%



dodajdo.com

czwartek, 28 maja 2009 0 komentarze

UWAGA! Poniższy zestaw najlepszych skórek do Drupala jest nadal niezły, ale powstaje lepsza strona na której znajdziecie najlepsze, darmowe skórki do Drupal 6http://drupal6themes.malysz.biz/

Zestaw najładniejszych, ręcznie wyselekcjonowanych skórek do najpotężniejszego OpenSource CMS Drupal. Mówi się, że trudno o takie, ale ja ich znalazłem wiele. Oto one:

Na sam koniec zamieszczam obiecujące rodzynki w trakcie produkcji:
Na zakończenie chciałbym jeszcze dodać, że nie tylko wygląd się liczy. Jest wiele skórek, które dla dobrego zespołu developerów stanowić będą znacznie lepszą podstawę pod serwis. Dlatego warto raczej wybierać skórki samemu, niż wzorować się na tego typu zestawieniach. ;)


dodajdo.com

Wielu jest grafików, którzy dopiero co zaczynając swoją przygodę z webmasterką, tworzeniem WWW zastanawiają się jakiego użyć skryptu do zarządzania treścią swojej strony. Zazwyczaj wśród tego typu zapytań pojawiają się te same odpowiedzi: PHP-Fusion, Joomla, Drupal, Extreme-Fusion, WordPress, Post Nuke, ThePortal2 itd. CMS jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich omówić w jednym artykule. Dlatego ograniczę się do kilku i postaram się przybliżyć możliwości i różnice pomiędzy tymi najpopularniejszymi.

Extreme Fusion - postaw stronkę swego kLAnU!



Na początek pozwolę się odwołać do najczęściej wymienianego w takich typowych wątkach dotyczących zapytań o CMSa PHP-Fusion. W rzeczywistości jest to niezły CMS. Sam bym lepszego nie napisał. Ma on tylko jedną wadę. To totalna porażka. Tak naprawdę szanse na zarobienie gotówki dzięki użyciu tego CMS zmierzają w kierunku zera. Niektórzy jak jego zalety wymieniają polski support,łatwość obsługi, wtyczki. Z tym się zgodzę. Jednak dla kogoś kto myśli poważnie o pracy w tej branży to serdecznie odradzam. Naprawdę wydaje mi się, że lepiej jest brać przykład z porządnego, dopracowanego CMSa niż tworzyć na platformę, która ma śmieszną opinię. Jeśli chodzi o mój stosunek do tego CMS to wiem, jestem uprzedzony. Podobnie zresztą jak do czcionki ComicSans, forum PHPBB (szczególnie mod by Przemo) i przeglądarki InternetExplorer. Aczkolwiek z drugiej strony trudno mi się nie zgodzić, że to dobry system dla początkujących. Wkońcu każdy może sobie na nim postawić własną stronkę. Gdzieś trzeba zdobywać szlify i Extreme-Fusion może się do tego nadać. Mimo wszystko jak ktoś chce nauczyć się czegoś, to niech nauki lepiej bierze na porządnym CMS, na którym w przyszłości czeka go realna praca. Na początek jest dobry, ale później już nie.

    Zalety


  • Dobry na początek.

  • Posiada polskie support i dokumentację.

  • Prosty w instalacji i zarządzaniu.

    Wady


  • Nieprofesjonalny, stawia się na nim głównie stronki klanowe.

  • Nikt poważny nie postawi na tym portalu, a co za tym idzie brak perspektyw zarobkowych.

  • Modyfikacji jest mało, a dokumentacja jest licha.


WordPress - publikowanie w 5 minut


Kolejnym CMS, który omówię jest WordPress. W rzeczywistości system ten używany jest przede wszystkim do prowadzenia blogów. Cechują go przede wszystkim dwie rzeczy: szybkość instalacji i łatwość obsługi. Poza tym jest on bardzo popularny (obecnie najpopularniejszy system blogowy na świecie). Nie można też mu zarzucić nic pod względem wizualnym. Istnieje pod niego masa profesjonalnych i darmowych skórek. Niestety system jest niepozbawiony wad. Do takich należą przede wszystkich popularność (obycie niestety) i ... trudności w modyfikacji. Spośród całej czwórki ten CMS najtrudniej jest zmodyfikować i to jest jego największą wadą. Jeśli komuś nie zależy na tworzeniu własnych modyfikacji to jest to CMS dla niego. I nie ważne, że nazywa się on "blogowy". Istnieje do niego wiele skórek i wtyczek, a sam CMS jest na tyle elastyczny, że z powodzeniem może służyć za mini-portal czy stronę wizytówkę. Poza tym zdecydowanie jest on w cenie na naszym rodzimym rynku i co rusz można napotkać na zlecenia dotyczące tego systemu.


    Zalety


  • Łatwa instalacja w 5 minut.

  • Duża liczba znakomitych modyfikacji.

  • Duży wybór naprawdę pięknych skórek.

  • Nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej

    Wady


  • Ciężko zrobić z niego coś więcej niż bloga/system blogowy.

  • Jest narażony na ataki hackerskie bardziej niż którykolwiek z omówionych systemów.

  • Nie ma mowy o modyfikacji jądra.

  • Za bardzo oklepany.


Drupal - system dla programistów


Drupal to stosunkowo świeży gracz na rynku. CMS ten istnieje od 2001 roku i obecnie tworzona jest jego siódma wersja! Zgodnie z założeniami twórców Drupal ma być dla Windowsa tym, czym jest RedHat dla Linuxa. Ten system jest przyjazny dla programistów. Żaden CMS nie posiada tak dobrej dokumentacji, tak dopracowanego kodu i nie oferuje takiej elastyczności z pudełka. Co więcej Drupal nie ogranicza się do bycia zaledwie CMS. Posiada on wbudowane forum, blogi oraz może służyć jako CVS. W efekcie w kontekście Drupala często mówi się o CMF niż o samym CMS.

Niestety system ten nie jest bez wad. Razi przede wszystkim brak dobrych skórek. Prawdopodobnie robią je sami programiści. Nie wiem dlaczego, ale mnie to śmieszy, bo w 100% obrazuje sytuację wokół Drupala. Poza tym postawienie czegoś na Drupalu jest pracochłonne i wymaga zrozumienia wielu zagadnień.



    Zalety


  • Posiada obszerną dokumentację.

  • Nadaje się do naprawdę dużych projektów.

  • Jego zastosowanie wykracza poza bycie tylko CMS.

  • Posiada dużą liczbę pomocnych zapaleńców

    Wady


  • Interfejs jest nieprzyjazny dla użytkowników. Podobnie zarządzanie - nie obejcie się bez instalacji dodatkowych modułów.

  • Nie posiada wielu dobrych, darmowych skórek. Skórki tworzą programiści a nie graficy. I to jest problem!

  • Mało popularny na naszym podwórku. Aby uzyskać pomoc trzeba znać angielski.

  • Zlecenia można policzyć na palcach jednej ręki.

Joomla - przyjazny system portalowy


Joomla panuje na naszym rynku. Jest bardziej zaawansowana niż WordPress, ale oferuje mniej niż Drupal. Tyle, że w przeciwieństwie do niego jest lepiej odbierana przez użytkowników i prostsza w obsłudze. Niestety miałem z nią dwa problemy. Po pierwsze co mnie zraziło to nie mogłem jej nigdzie ściągnąć (nawet odnośnik na stronie Joomla.pl nie działał). Gdy mi się wkońcu udało to się okazało, że Panel Admina nie działa. Zadziałał dopiero pod przeglądarką Internet Explorer - duży minus. Po trzecie jak zapytasz o coś na forum to Cię traktują jak nastolatka, co w życiu widział co najwyżej PHP-Fusion. Takiego wywyższania się nie zanotowałem na żadnym innym forum CMS. Gdzie ten słynny polski pomocny support?

    Zalety


  • Stosunkowo duże możliwości względem małego nakładu pracy.

  • Duża popularność gwarantuje liczne zlecenia.

  • Jakiś polski support jest.

  • Regularnie rozwijana i łatana.

    Wady


  • Mimo wszystko support, który potrafi pomóc tylko do momentu, gdy nie wkroczymy w programistyczne zagadnienia.

  • Mała elastyczność struktury.

  • Problemy z instalacją i zarządzaniem z poziomu Panelu Administracyjnego.

  • Słaba dokumentacja utrudniająca pisanie własnych wtyczek.


Podsumowanie


Nie sposób wydać werdyktu, który system jest najlepszy. Każdy ma swoje plusy i minusy. Jedynie PHP-Fusion zdecydowanie odstaje od reszty. Stanowiący właściwie odrębną ligę PHP-Fusion jest programem całkowicie amatorskim, w świecie zupełnie nieznanym.


dodajdo.com

poniedziałek, 18 maja 2009 4 komentarze

TrustRank jest algorytmem, który po raz pierwszy został zaprezentowany przez YAHOO! Celem jego powstania było lepsze wykrywanie stron spamerskich. Schemat działania algorytmu opiera się na założeniu, że kilku stronom zostaje przyznana maksymalna jego wartość. Dla celów teoretycznych przyjmę, że będzie to 10. Zrozumienie algorytmu TrustRank nie jest trudne - wymaga jednak przywołania PageRank... Reszta odbywa się przez analogię:

Każda linkująca do Ciebie strona przekazuje ci część własnego PageRank, ale nie musisz zdobywać linków ze stron z wyższym PageRank od Twojego, aby zdobyć wyższy PageRank. Inaczej mówiąc możesz zdobyć PageRank wyłącznie z linków z domen o mniejszym PR niż Twój. Przykład: Aby zdobyć PR2 wystarczy 1000 linków ze stron z PR1. Nie wiem dokładnie ile, ale załóżmy, że wystarczy 1000. W przypadku TrustRank analogiczne nabicie rankingu nie jest możliwe. Awans na kolejny poziom jest możliwy tylko i wyłącznie, jeśli linka otrzymasz z silniejszej strony. Proste.

W ten oto sposób został stworzony algorytm autorytetu i zaufania do strony, czyli TrustRank.

Spotkałem się z wątpliwościami, czy TrustRank aby na pewno istnieje. Otóż tak, istnieje ponieważ został opublikowany w gazetce Uniwersytetu Stanford i na stronie YAHOO!

Drugie pytanie, które często pada to, czy algorytmy wyszukiwarek korzystają z TrustRank? Zdaniem Randa Fishkina z SEOMoz.org tak i to właśnie jest powodem dzisiejszego wpisu. Nie tyle bowiem, że korzystają, a (według w/w pana) TrustRank ma obecnie największe znaczenie spośród wszystkich algorytmów znanych z wyszukiwarek.

Nie ma gwarancji, żeby którakolwiek z wyszukiwarek kiedykolwiek korzystała z TrustRank. Nie ma więc narzędzia mierzącego TrustRank. Są za to pewne programy, które mogą przybliżyć sposób, w jaki TrustRank może być naliczany. Takim programem jest np. LinkVodoo.

Artykuł opracowany na podstawie:
SEO Help on Domain Trust Rank and Authority


Warto pteż przeczytać:
3 SEO Musings on Outbound Link Structure,Keywords and TrustRank

dodajdo.com

czwartek, 7 maja 2009 0 komentarze

Cron jest demonem... W każdym razie tak się go określa. Przydaje się nam w automatyzacji wielu procesów. Poczynając o zwykłego zasysania treści do agregatu przez generowanie sitemapy, tworzenie kopii zapasowej bazy danych czy też rozsyłanie mailingu Cron załatwia to za nas.

Crona znajdziemy w CPanel (lub innym panelu, którym automatycznie gardzę). Właściwie to nie znajdziemy tam samego Demona, ale harmonogram zadań cron (cron tasks).

Jest kilka komend pozwalających na wywołanie CronDaemona: php, wget, curl, lynx. Najprostszą z nich i polecaną przez mnie jest metoda cURL. W przypadku wget, php i lynx konieczne jest podanie ścieżki Root do programu, co dla takich lamek jak ja może być z goła niewykonalne (przynajmniej na początku). CURL zadowala się ścieżką URI, czyli np. http://www.przyklad.pl/cron.php Pozostałe trzy wymagają czegoś takiego jak: /home/username/public_html/drupaldir/cron.php Na dodatek nie ma pewności, że ścieżka jest podobna na dwóch różnych serwerach - może się różnić. CURL niestety nie jest wszędzie dostępny, ot cały problem z wywołaniem Cron. Gdy już ustalimy jaka metodą powinno się wywołać Crona dalej jest już z górki.

W CPanelu mamy bardzo przejrzysty interfejs (jako lamka Windowsowska niekorzystam z Linuxa). Ustalamy tam co ile Cron ma się wykonywać. Pamiętać należy o tym, że '*' oznacza 'zawsze'.

Backup and Migrate znajdziemy w Strona główna › Zarządzaj › Zarządzanie zawartością › Backup and Migrate Backup Schedule. Programujemy czas co ile ma się ona wykonywać, np. 24h i ustawiamy ilość kopii np. na 7. W ten sposób nasz backup będzie się wykonywać codziennie i zawsze będziemy mieli bazę z 7 ostatnich dni.

Drupal Backup and Migrate korzysta z crona do wykonywania swoich zadań, co jest dużym ułatwieniem. Podobnie zresztą jak Sitemap czy też Agregator RSS. Ustalamy więc komendę Cron.

curl http://www.przyklad.pl/cron.php

I tyle. W zależności jeszcze od konfiguracji czasowej nasz Drupal będzie żył bez naszej ingerencji.

Pomocne materiały:
http://drupal.org/cron
http://www.adminschoice.com/docs/crontab.htm
http://drupal.org.pl/node/296




dodajdo.com

środa, 6 maja 2009 0 komentarze
Profesjonalny Hosting

Najnowsze