Profesjonalny Hosting

Diagram Guttenberga

Na blogu 3point7design autor pisze o zjawisku, które zwie się Diagram Gutenberga. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie przeczyło ono w/w sposobowi czytania odkrytemu przez Nielsena. Rzecz w tym, że użytkownik nie tyle przegląda strony z lewej do prawej, co przegląda z lewego-górnego rogu do prawego-dolnego. Wygląda to mniej więcej tak:



Każdy projekt, który wymusza czytanie odwrotne niż z lewego górnego do prawego dolnego krańca lub nie pozwala wrócić do Linii orientacyjnej jest projektem nieprawidłowym, a ponadto kłóci się z zasadą "Nie karz mi myśleć".

Twórcą założenia jest Edmund C. Arnold

W moim poście z 23 grudnia pisałem o sposobie czytania w kształcie litery F.
Wygląda to mniej więcej tak, że użytkownik będzie przeglądał stronę w poziomych liniach od lewej do prawej i systematycznie schodził w dół, przy czym z każdym kolejnym poziomem użytkownik przeczyta mniejszą część tekstu poziomego. Najlepiej zobrazuje to obrazek:



W pierwszej chwili może się wydawać, że to się z sobą kłóci, ale po głębszym zastanowieniu się stwierdziłem, że niekoniecznie. Poza tym twórcą tej teorii jest człowiek odpowiedzialny za stworzenie około 150 gazet w Stanach Zjednoczonych. Facet chyba się zna na rzeczy. Z drugiej strony są badania, które niekoniecznie potwierdzają słuszność Diagramu. Ja jednak twierdzę, że prawda leży gdzieś pośrodku i chyba już wiem gdzie.

Jeśli przeglądam strony, to robią to w dwóch trybach - szybkim (Diagram Gutenberga) lub dokładnym (styl-F, np. podczas korzystania z SERP Google mój wzrok nie ciąży w prawy dolny róg).

Jeśli ktoś jest zainteresowany jak u niego wygląda rozkład kliknięć to urządzenie które robi mapę gorących obszarów na witrynie nazywa się EyeTracker i niestety jest płatne.

Więcej o Diagramie Gutenberga.

P.S. Jak wykorzystać Diagram?


sobota, 3 stycznia 2009
Profesjonalny Hosting

Najnowsze