Jaka rozdzielczość strony jest najlepsza (dla grafiki)

Jeśli chodzi o robienie stron www to powstaje dylemat - w jakiej rozdzielczości. Nad tym problemem szczególnie ubolewać muszą graficy, którzy nie do końca muszą rozumieć wszelkie aspekty związane z kodowaniem i programowaniem witryn. Dlatego też postanowiłem napisać ten krótki poradnik.Najpopularniejsza rozdzielczość.Internet obfituje w statystyki dotyczące najpopularniejszej rozdzielczości. Witryna ranking.pl publikuje takie dane 3 razy w miesiącu. Można tam nie tylko sprawdzić najpopularniejszą rozdzielczość, ale także inne rzeczy jak przeglądarka, system, wersja Flash, itd.


Indywidualność.Każda strona jest odwiedzana przez inną grupę ludzie. Każdą z tych grup cechuje mniejsze lub większe zainteresowanie sprzętem komputerowym co przedkłada się bezpośrednio na sam sprzęt z którego korzystają. Przykładowo strona dotycząca najnowszych technologii komputerowych, gier itp. będzie odwiedzana przez ludzi z nowoczesnym sprzętem. Strona z wierszami albo strona o kotach może być odwiedzona przez starsze panie, które działają na kilku-letnich komputerach i niską rozdzielczością ekranu. Dlatego też są takie narzędzia jak GoogleAnalytics, które pomogą dostosować witrynę do każdego projektu indywidualnie.

Najpopularniejsza wcale nie znaczy najlepsza!Jedną z panujących błędnych opinii jest ta, że strony dostosowuje się do najpopularniejszej obecnie rozdzielczości. Przykład. Najpopularniejszą rozdzielczością, z jaką przeglądany jest ten blog jest 1024x768, tej rozdzielczości używa aż 40% odwiedzających. Pułapka polega na tym, że 56% odwiedzających to osoby korzystające z rozdzielczości większej niż 1024x768. Są wśród nich tacy, którzy korzystają z 1680x1050 (7%) czy 1920x1200 (2.5%). Proszę sobie wyobrazić jak małą będzie strona o szerokości 950-980px w takiej rozdzielczości. Należy przy tym nadmienić, że nie każdy odwiedzający stronę jest webmasterem, który wie do czego służy combo ctrl+scroll-up/down.


Jak więc rozdzielczość na stronę www?Najprostsza odpowiedź to opływanie. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z terminem opływania to wygogluj sobie float, gdyż wiedza ta jest niezbędna do zrozumienia dalszej części tekstu.

W skrócie opływanie oznacza ustawienie szerokości witryny na pewny %procent. Przykład. Ten blog ma 3 kolumny, które są odpowiednio szerokie na 25%|50%|24.99% (sic!). Taki układ doczekał się fachowej terminologii - nazywa się to Fluid albo Liquid (z ang. ciecz). Jak wiesz z doświadczenia ciecze mają właśnie zdolność opływania.

Layout hybrydowy.Zasadniczo opływanie możemy podzielić na dwa rodzaje: strona całkowicie pływająca (zwana Fluid/Liquid)lub częściowo pływająca (zwana Hybrid). Właściwie w tym momencie odpowiedziałem już na pytanie postawione w temacie, ale nie wyczerpałem go do końca. Layout Hybrid polega ustawieniu opływania na zazwyczaj 1-2 elementy. Sposób wykorzystania tego jest następujący: ustawiamy jedną kolumnę (najczęściej content) na 50% a pozostałym dwie ustawiamy fixed, czyli sztywno (np. na 245px). W ten sposób nasza strona w rozdzielczości 1600x1200 nadal jest czytelna no i mamy kontrolę nad elementami, której niestety czasem brak w layoucie opływającym w 100%.Galerie stron z opływaniem.Znam jedną: http://www.cssjuice.com/css-liquid-layout-design/ Szukam innych. Tymczasem zapraszam do mojej, świeżej galeri CSS Ship, w której zamieszczam najlepsze strony www, zarówno pod względem estetycznym jak i technicznym.

1 Responses to Jaka rozdzielczość strony jest najlepsza (dla grafiki)

  1. Anonimowy Says:
  2. No właśnie, co z grafikiem, który chce i musi to zrobić sam... Nie zazdroszczę... Dlatego polecam kreatory, jest ich trochę taki webwave, czy inne;) Moim zdaniem ww to całkiem sprytne narzędzie.

     

Najnowsze