Profesjonalny Hosting

Jaki CMS : PHP (Extreme) Fusion vs WordPress vs Joomla vs Drupal

Wielu jest grafików, którzy dopiero co zaczynając swoją przygodę z webmasterką, tworzeniem WWW zastanawiają się jakiego użyć skryptu do zarządzania treścią swojej strony. Zazwyczaj wśród tego typu zapytań pojawiają się te same odpowiedzi: PHP-Fusion, Joomla, Drupal, Extreme-Fusion, WordPress, Post Nuke, ThePortal2 itd. CMS jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich omówić w jednym artykule. Dlatego ograniczę się do kilku i postaram się przybliżyć możliwości i różnice pomiędzy tymi najpopularniejszymi.

Extreme Fusion - postaw stronkę swego kLAnU!



Na początek pozwolę się odwołać do najczęściej wymienianego w takich typowych wątkach dotyczących zapytań o CMSa PHP-Fusion. W rzeczywistości jest to niezły CMS. Sam bym lepszego nie napisał. Ma on tylko jedną wadę. To totalna porażka. Tak naprawdę szanse na zarobienie gotówki dzięki użyciu tego CMS zmierzają w kierunku zera. Niektórzy jak jego zalety wymieniają polski support,łatwość obsługi, wtyczki. Z tym się zgodzę. Jednak dla kogoś kto myśli poważnie o pracy w tej branży to serdecznie odradzam. Naprawdę wydaje mi się, że lepiej jest brać przykład z porządnego, dopracowanego CMSa niż tworzyć na platformę, która ma śmieszną opinię. Jeśli chodzi o mój stosunek do tego CMS to wiem, jestem uprzedzony. Podobnie zresztą jak do czcionki ComicSans, forum PHPBB (szczególnie mod by Przemo) i przeglądarki InternetExplorer. Aczkolwiek z drugiej strony trudno mi się nie zgodzić, że to dobry system dla początkujących. Wkońcu każdy może sobie na nim postawić własną stronkę. Gdzieś trzeba zdobywać szlify i Extreme-Fusion może się do tego nadać. Mimo wszystko jak ktoś chce nauczyć się czegoś, to niech nauki lepiej bierze na porządnym CMS, na którym w przyszłości czeka go realna praca. Na początek jest dobry, ale później już nie.

    Zalety


  • Dobry na początek.

  • Posiada polskie support i dokumentację.

  • Prosty w instalacji i zarządzaniu.

    Wady


  • Nieprofesjonalny, stawia się na nim głównie stronki klanowe.

  • Nikt poważny nie postawi na tym portalu, a co za tym idzie brak perspektyw zarobkowych.

  • Modyfikacji jest mało, a dokumentacja jest licha.


WordPress - publikowanie w 5 minut


Kolejnym CMS, który omówię jest WordPress. W rzeczywistości system ten używany jest przede wszystkim do prowadzenia blogów. Cechują go przede wszystkim dwie rzeczy: szybkość instalacji i łatwość obsługi. Poza tym jest on bardzo popularny (obecnie najpopularniejszy system blogowy na świecie). Nie można też mu zarzucić nic pod względem wizualnym. Istnieje pod niego masa profesjonalnych i darmowych skórek. Niestety system jest niepozbawiony wad. Do takich należą przede wszystkich popularność (obycie niestety) i ... trudności w modyfikacji. Spośród całej czwórki ten CMS najtrudniej jest zmodyfikować i to jest jego największą wadą. Jeśli komuś nie zależy na tworzeniu własnych modyfikacji to jest to CMS dla niego. I nie ważne, że nazywa się on "blogowy". Istnieje do niego wiele skórek i wtyczek, a sam CMS jest na tyle elastyczny, że z powodzeniem może służyć za mini-portal czy stronę wizytówkę. Poza tym zdecydowanie jest on w cenie na naszym rodzimym rynku i co rusz można napotkać na zlecenia dotyczące tego systemu.


    Zalety


  • Łatwa instalacja w 5 minut.

  • Duża liczba znakomitych modyfikacji.

  • Duży wybór naprawdę pięknych skórek.

  • Nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej

    Wady


  • Ciężko zrobić z niego coś więcej niż bloga/system blogowy.

  • Jest narażony na ataki hackerskie bardziej niż którykolwiek z omówionych systemów.

  • Nie ma mowy o modyfikacji jądra.

  • Za bardzo oklepany.


Drupal - system dla programistów


Drupal to stosunkowo świeży gracz na rynku. CMS ten istnieje od 2001 roku i obecnie tworzona jest jego siódma wersja! Zgodnie z założeniami twórców Drupal ma być dla Windowsa tym, czym jest RedHat dla Linuxa. Ten system jest przyjazny dla programistów. Żaden CMS nie posiada tak dobrej dokumentacji, tak dopracowanego kodu i nie oferuje takiej elastyczności z pudełka. Co więcej Drupal nie ogranicza się do bycia zaledwie CMS. Posiada on wbudowane forum, blogi oraz może służyć jako CVS. W efekcie w kontekście Drupala często mówi się o CMF niż o samym CMS.

Niestety system ten nie jest bez wad. Razi przede wszystkim brak dobrych skórek. Prawdopodobnie robią je sami programiści. Nie wiem dlaczego, ale mnie to śmieszy, bo w 100% obrazuje sytuację wokół Drupala. Poza tym postawienie czegoś na Drupalu jest pracochłonne i wymaga zrozumienia wielu zagadnień.



    Zalety


  • Posiada obszerną dokumentację.

  • Nadaje się do naprawdę dużych projektów.

  • Jego zastosowanie wykracza poza bycie tylko CMS.

  • Posiada dużą liczbę pomocnych zapaleńców

    Wady


  • Interfejs jest nieprzyjazny dla użytkowników. Podobnie zarządzanie - nie obejcie się bez instalacji dodatkowych modułów.

  • Nie posiada wielu dobrych, darmowych skórek. Skórki tworzą programiści a nie graficy. I to jest problem!

  • Mało popularny na naszym podwórku. Aby uzyskać pomoc trzeba znać angielski.

  • Zlecenia można policzyć na palcach jednej ręki.

Joomla - przyjazny system portalowy


Joomla panuje na naszym rynku. Jest bardziej zaawansowana niż WordPress, ale oferuje mniej niż Drupal. Tyle, że w przeciwieństwie do niego jest lepiej odbierana przez użytkowników i prostsza w obsłudze. Niestety miałem z nią dwa problemy. Po pierwsze co mnie zraziło to nie mogłem jej nigdzie ściągnąć (nawet odnośnik na stronie Joomla.pl nie działał). Gdy mi się wkońcu udało to się okazało, że Panel Admina nie działa. Zadziałał dopiero pod przeglądarką Internet Explorer - duży minus. Po trzecie jak zapytasz o coś na forum to Cię traktują jak nastolatka, co w życiu widział co najwyżej PHP-Fusion. Takiego wywyższania się nie zanotowałem na żadnym innym forum CMS. Gdzie ten słynny polski pomocny support?

    Zalety


  • Stosunkowo duże możliwości względem małego nakładu pracy.

  • Duża popularność gwarantuje liczne zlecenia.

  • Jakiś polski support jest.

  • Regularnie rozwijana i łatana.

    Wady


  • Mimo wszystko support, który potrafi pomóc tylko do momentu, gdy nie wkroczymy w programistyczne zagadnienia.

  • Mała elastyczność struktury.

  • Problemy z instalacją i zarządzaniem z poziomu Panelu Administracyjnego.

  • Słaba dokumentacja utrudniająca pisanie własnych wtyczek.


Podsumowanie


Nie sposób wydać werdyktu, który system jest najlepszy. Każdy ma swoje plusy i minusy. Jedynie PHP-Fusion zdecydowanie odstaje od reszty. Stanowiący właściwie odrębną ligę PHP-Fusion jest programem całkowicie amatorskim, w świecie zupełnie nieznanym.


dodajdo.com

poniedziałek, 18 maja 2009

4 komentarze

  1. Anonimowy Says:
  2. Może fajne zestawienie, ale, ale nie do czytania. Zastosowanie białych liter na czarnym tle + zieleń i czerwień po chwili czytania i scrollu w dół powoduje migotanie i trudność w czytaniu. Zmiana bieli na szarość już to zjawisko niweluje. Pozdro-Grafik z dłuuugim stażem

     
  3. Unknown Says:
  4. Tak, masz rację, że to był błąd. Zastosowane przez mnie odcienie czerwieni i zieleni też nie pasowały, ale blog miał tymczasową skórkę, więc nic z tym nie robiłem. Teraz niestety powróciłem do białego koloru i chyba tak przez dłuższy czas pozostanie. W każdym razie dziękuję za komentarz. :)

     
  5. Anonimowy Says:
  6. Odnośnie pomocy na forach to chyba nigdy nie próbowałeś skorzystać z pomocy na Forum PHP-Fusion PL.
    Tam to dopiero jest załamanie.
    Jak w ogóle jaśnie panująca elita odpowie to nic tylko bić pokłony.
    Natomiast poprawiać kropki na końcach zdań czy małe literki na duże to już potrafi każdy administrator tego forum. A w szczególności pan Peka.

     
  7. shacky Says:
  8. Osobiście jestem zwolennikiem drupala z otwartych systemów CMS. Kod jest po prostu bardzo ładny i czysty, a na interfejs użytkownika też nie narzekam, chociaż dla laika może sprawiać problemy...
    Właśnie dla mnie zagadką jest popularność joomli. Interfejs wcale nie jest prostszy od drupala, a kod jest tragiczny i dziurawy. Regularnie pojawiają się luki w bezpieczeństwie i bez regularnych updatów nie ma możliwości postawienia na tym strony.

     
Profesjonalny Hosting

Najnowsze